Тепловий удар

Тепловий удар – патологічний стан, що виникає раптово і зумовлений розладами терморегуляції організму при тривалому впливові на нього високої температури повітря або інфрачервоного (теплового) випромінювання.

При тепловому ударі легкого ступеня потерпілі скаржаться на головний біль і запаморочення, відчуття горячки, появляються втомлюваність, слабість, пригнічення. Турбує нудота, інколи блювання. Шкіра волога, незначне прискорення пульсу.

При ударі середньої важкості з’являються загальна слабкість, пульсуючий головний біль, запаморочення, нудота, блювання. Температура тіла підвищується до 40-41°C. Шкіра, волога, посилене потовиділення. Психічні розлади – підвищена дратливість і спалахи невмотивованого, нестримного гніву. Можливі розлади координації рухів. Частота дихань не змінена або незначно збільшена. Тахікардія досягає 110-130 ударів на хвилину.

При тепловому ударі важкого ступеня раптово або поступово з’являється нестерпний головний біль, запаморочення, зниження зору, багаторазове блювання. Наростає психомоторне збудження і дезорієнтація, розлади притомності. Зіниці вузькі, фотореакція в'яла. Підвищення м'язового тонусу, судоми і паралічі. Температура тіла в межах 40-42ºС. Прогресує розлад кровообігу: зростає тахікардія до 120-140 ударів за хвилину, з'являється аритмія. Порушується ритм і амплітуда дихальних рухів.

Причини теплового удару:
 • дія на організм високої температури в умовах високої вологості довкілля (основна причина);
 • носіння теплого і синтетичного одягу, який заважає тілу виділяти тепло;
 • надмірне вживання алкоголю може стати причиною розвитку теплового удару, оскільки алкоголь порушує терморегуляцію;
 • спекотна погода. Якщо ви не звикли до дії на організм високих температур, треба обмежити вашу фізичну активність, принаймні, на пару днів у разі, коли сталася різка зміна температурного режиму. Важке фізичне навантаження під відкритим сонцем є серйозним чинником ризику розвитку теплового удару.
 • вживання деяких лікарських препаратів. До засобів, що підвищують ризик теплового удару, відносяться: вазоконстріктори, діуретики, антидепресанти і антипсихотичні засоби.

Тепловий удар може отримати будь-яка людина, проте деякі люди, зважаючи на їх фізіологічні особливості, схильні до більшого ризику отримання теплового удару, ніж інші. До найбільшого ризику теплового удару схильні діти та люди літнього віку. У новонароджених процеси терморегуляції розвинені не повною мірою, тому у них зростає ризик отримання теплового удару. У літніх людей, терморегуляція з віком слабшає, що теж приводить до підвищення ризику отримання теплового удару. Також до групи ризику отримання теплового удару відносяться вагітні жінки.

Основними симптоми та ознаками теплового удару є:
 • висока температура тіла (40ºС і вище) є головною ознакою теплового удару;
 • при тепловому ударі часто з'являється спрага;
 • відсутність потовиділення. При тепловому ударі, викликаному спекотною погодою, шкіра стає гарячішою і сухою на дотик. А при тепловому ударі, викликаному напруженою фізичною роботою, шкіра зазвичай волога, липка. Часто шкіра червоніє.
 • часто ознакою теплового удару є прискорене дихання;
 • різко підвищується частота серцевих скорочень;
 • може розвинутися пульсуючий головний біль;
 • рідше виникають такі симптоми, як судоми, галюцинації, втрата свідомості.

При дії на організм людини високої температури можуть розвинутися теплові судоми. Теплові судоми є передвісниками теплового удару. Першими ознаками теплових судом є: багате потовиділення, втома, спрага, м'язові судоми в області живота, в ногах і руках. Для запобігання першим ознакам теплового удару, таких як м'язові судоми, рекомендується пити більше рідини, поєднувати фізичне навантаження з відпочинком, працювати в добре провітрюваному або кондиціонованому приміщенні.

Внаслідок теплового удару може розвинутися таке ускладнення, як шок. Першими ознаками шоку при тепловому ударі є: слабкий пульс (зниження артеріального тиску), посиніння губ та нігтів, втрата свідомості, шкіра стає холодною і вологою. Всі ці зміни в організмі ведуть до розвитку набряку внутрішніх органів і мозку. Набряк у свою чергу веде до безповоротних ушкоджень внутрішніх органів та мозку, до смерті.

Перша допомога при тепловому ударі

Якщо ви відчули перші симптоми теплового удару, негайно викличте швидку допомогу. Якщо у вас немає можливості викликати невідкладну медичну допомогу, слід зробити наступне:
 • якщо ви відчули перші симптоми теплового удару і перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть в прохолодне кондиціоноване приміщення. Такими приміщеннями можуть бути торгівельний центр, кінотеатр і таке інше. Зніміть тісний одяг, розв'яжіть краватку, зніміть взуття.
 • якщо ви вдома, оберніться вологим простирадлом або ввімкніть вентилятор; при можливості прийміть прохолодний душ або ванну.

Тепловий удар виникає не лише внаслідок зневоднення, але і внаслідок втрати солей з потом. Тому при тепловому ударі рекомендується випити 1 літр води з додаванням 2 чайних ложок солі. У жодному випадку не пийте алкогольні напої і напої з високим вмістом кофеїну (чай, кава), оскільки вони порушують терморегуляцію організму.

Як в умовах спекотної погоди знизити ризик теплового удару? За допомогою простих заходів ви можете легко запобігти цього важкого стану організму:
 • носіть легкий одяг з натуральних матеріалів (льон, бавовна);
 • пийте більше рідини, особливо в теплу пору року, це знизить ризик розвитку теплового удару;
 • перед вживанням будь-яких лікарських засобів обов'язково проконсультуйтеся з лікарем;
 • ніколи не залишайте машину на сонці. Якщо все ж це трапилося, не сидіть в розжареній машині більше 10 хвилин.
 • уникайте важкого фізичного навантаження в жарку пору року. Під час виконання роботи час від часу робіть перерви на відпочинок, пийте більше рідини.
 • стежте за дітьми і не дозволяйте їм грати в спекотну погоду під відкритим сонцем.
 • по можливості прагніть не знаходитися на відкритому сонці з 11.00 до 17.00.